Materiály

Vieme, že pre zachovanie pevného zdravia sa musíme stara rovnako ako o seba tak aj o svoje okolie. Pri výrobe zubných kefiek CURANATURA dávame najvyšší dôraz na zodpovedný prístup k životnému prostrediu a trvalo udržateľnej spoločnosti. 

Preto sme pri voľbe materiálov pre naše kefky postupovali podľa overených vedeckých dôkazov, no vždy v súlade s dobrým svedomím a presvedčením. Každá časť kefky CURANATURA je vyberaná podľa týchto kritérií ako najlepšia z najlepších možností. Podarilo sa nám vytvori zodpovednú ekologickú kefku, ktorá je vyrobená z BAMBUSU (rúčka kefky, štetinky na kefke Curanatura BAMBOO, Curanatura JUNIOR a Curanatura CARBON), NYLONU 4 (štetinky na kefke Curanatura HEALTH) a recyklovaného papiera (VŠETKY nami používané obaly). Použité materiály sú BIOLOGICKY ROZLOŽITEĽNÉ. Bambusové a papierové časti sú 100% prírodné materiály a prestížne vedecké štúdie dokazujú možnosť kompostovania nylonu 4 v pôde a komposte, kde vzorka nylonu 4 v milimetrovej hrúbke (štetinky našich kefiek majú maximálne 0,15 mm) bola plne mikrobiologicky rozložená za 4 mesiace. Výhody a ekologické prednosti nami použitých materiálov sú nasledovné: 

— BAMBUS —  
Veľká časť našich kefiek (v prípade Curanatura BAMBOO, JUNIOR A CARBON celá kefka) je vyrobená z bambusu. Konkrétne rúčka z bambusových vlákien a štetinky z bambusovej celulózy. Bambus je už dlho považovaný za najekologickejší materiál pre priemyselnú výrobu, či už textílií, vlákien, alebo celulózy. Takmer celá produkcia bambusu na svete pochádza od spoloènosti Chemické vlákna Hebei Jigao a je pestovaná na kontrolovanej plantáži pri dodržaní medzinárodných štandardov pre označenie Organic (BIO) = 100% prirodzený rast pre každý bambus bez akýchkoľvek chemických pesticídov. Firma vlastní certificáciu Oeko-Tex 100, takže je pravidelne testovaná a zaručená absencia akýchkoľvek stôp chemikálií ktoré môžu spôsobovať hrozbu pre ľudské zdravie.

BAMBUS JE POVAŽOVANÝ ZA JEDNU Z NAJEKOLOGICKEJŠíCH PRIEMYSELNE VYUŽÍVANÝCH RASTLÍN!

— EKOLOGICKÉ VÝHODY BAMBUSU —  

— RÝCHLY RAST —  

Bambus je považovaný za najrýchlejšie rastúcu drevitú rastlinu na svete! V Japonsku namerali rýchlos rastu bambusu až jeden meter za deň. Existuje až 1600 rôznych druhov bambusov, ktoré rastú od studených kopcovitých až po teplé tropické biotopy. Napríklad v Číne tvorí priemyselne spracovateľný MOSO bambus až 2% lesného porastu v krajine a tým zároveň plní dôležitú úlohu v životnom prostredí.

— EKOLOGICKÝ ZBER —  
Od prvého klíčka do plnej výšky trvá bambusu iba 10 týždňov a dospelosť dosahuje v 3-5 roku. Bambus je ťažený bez potreby akéhokoľvek zásahu do okolitého prostredia. Keďže patrí medzi trávy, po zrezaní regeneruje presne ako trávnik – bez potreby opätovnej výsadzby. Ba čo viac, pravidelné strihanie stoniek je pre rastlinu zdravé a vedie k výraznému oživeniu rastu.

— VYSOKÝ VÝNOS —  
Vo svete, kde treba hľadieť na využitie každého metra pôdy, ponúka bambus mnoho predností. Je z neho možné vyrobiť jedlo, textíliu či prístrešok a preto sa vďaka jeho jednoduchému a rýchlemu rastu stáva dlhodobo udržateľnou a ekologicky aj ekonomicky efektívnou voľbou. Bambus vytvára veľmi hustý porast, a preto nemá veľké požiadavky na rozsiahlosť vysadeného územia. Výnos bambusu sa pohybuje až okolo 60 ton na hektár, viac ako u väčšiny stromov (okolo 20 ton na hektár) a ďaleko pred výnosom bavlny (1-2 tony na hektár). A to všetko z rastliny, ktorú netreba opätovne vysádzať a vyžaduje minimálnu starostlivosť.

— ZNIŽOVANIE SKLENNÍKOVÝCH PLYNOV —  
Produkcia sklenníkových plynov a znižovanie kapcít na ich odbúravanie patria medzi často diskutované enviromentálne otázky. Jedným z riešení tejto situácie je vysadba stromov a lesov pre zvýšenie absorbcie CO2. Bambus je známy tým, že jeho schopnosť produkcie a uvoľňovania kyslíku do atmosféry je vyššia ako je bežné pre porovnateľné množstvo stromov. Spolu s vysokou hustotou bambusového porastu je bambusový les tak schopný spracovať až 4 krát viac oxidu uhličitého ako mladý les (zhruba 62 ton/hektár/rok oproti 15 tonám).

— SPOMALENIE ODLESŇOVANIA —  


Pri väčšine priemyselne pestovaných stromov je potrebné pri zbere úplne zničiť porast, čo má za následok degradáciu a zvetrávanie užívanej pôdy – spôsobenej neustálou potrebou vykoreňovať a nanovo zakoreňovať nové rastliny. S následným opracovaním pôdy súvisí aj vypustenie značného množstva CO2 do atmosféry. Bambusové plantáže vďaka selektívnemu zberu nevyžadujú zničenie porastu a po zbere je nový výhonok vhodný pre opätovný zber už do jedného roka. Navyše, vďaka rozsiahlemu koreňovému systému prispieva bambus k masívnemu spevňovaniu pôdy a zabraňuje tak pôdnej erózii.

— EFEKTÍVNE VYUŽITIE VODY —  
Efektívnosť spracovania vody bambusu je oveľa vyššia ako u stromov alebo iných poľnohospodárskych plodín. Vďaka tomu je bambus schpný prosperova aj pri suchách, povodniach či vysokých teplotách. Naviac, iba veľmi malé množstvo bambusových plantáží je umelo zavlažovaných – narozdiel napríklad od bavlny, ktorá je známa ako smädná plodina.

— BIOROZLOŽITEĽNOSŤ —  
Ako prírodný produkt odvodený priamo z rastlinnej celulózy je bambusové vlákno biologicky rozložiteľné mikroorganizmami v pôde a slnečným svetlom. Po ukončení životného cyklu, môže byť bambusový produkt plne ekologicky kompostovaný.

— ŽIADNE PESTICÍDY ANI HNOJIVÁ —  
Vo svete sa ročne vyskytne 1 až 5 MILIÓNOV prípadov otravy pesticídmi. Obrovská výhoda používania bambusu ako priemyselnej plodiny je v tom, že na jeho pestovanie nie je potrebné používať žiadne pesticídy ani hnojivá. Bambus totižto prirodzene obsahuje antimikrobiálnu látku zvanú bambusový kun, ktorá mu poskytuje prirodzenú ochranu pred škodcami a plesňami.

— NYLON 4 —  
Výsledky prestížnych japonských štúdií potvrdili, že nami použitý materiál, nylon 4, je ľahko rozložiteľný v prírode. Nylon 4 bol v použitej zmesi kompletne rozložený za 4 mesiace. Nylon je vyslovene preferovaný materiál pre štetinky zubnej kefky podľa štandardov Sympózia dentálnej hygieny. Práve tento typ nylonu teda činí zubnú kefku CURANATURA HEALTH tou zdravou voľbou.

— PAPIER —  
Nie pokriedovaný ani poplastovaný, ako sa stalo zvykom u pseudo “ekologických” produktov novej doby, ale ČISTÝ Recyklovaný papier je tou najzelenšou voľbou, ktorú sme pre obaly našich kefiek mohli zvoliť. Obal obsahuje množstvo informácií o kefkách CURANATURA, dá sa znova použi na uschovanie kefky alebo ľubovoľného malého predmetu a ak už preň nemáte využitie, jednoducho ho môžete vloži do triedeného odpadu. Tento materiál je zároveň naším odkazom pre našu planétu – záleží nám na svojom okolí a na svete, ktorý pripravujeme pre svoje deti.

— ABSENCIA FARBÍV–  
Naše kefky sú tým, čo o nich píšeme. Nevynechávame žiadnu časť. Sú maximálne prírodné. Preto na ich rúčkach, ani v štetinách nenájdete žiadne chemické farbivá, ktoré by lákali na ich žiarivé farby. Na nič sa nehrajú. Proste sú zdravé a prirodzené.