CESTA ZA ZDRAVÝM ŽIVOTOM!
Je život bez plastu možný?
Samozrejme! Veď plasty a výrobky z nich sú len niekoľkoroèná záležitosť. V histórii ľudstva by sa ich životnosť dala počíta na sekundy. No napriek ich krátkej existencii sa ich uplatnenie rozšírilo do mnohých oblastí ľudských činnosti a výrobky z nich vyrobené sú natoľko unikátne, že ich náhrada nie je vôbec jednoduchá. Ale poďme pekne na začiatok.
Rozpoviem Vám náš príbeh. Príbeh dvoch obyčajných ľudí, ľudí na nerozoznanie od tých ďalších miliónov ľudí, čo ráno vstávajú do práce, zívajúc utekajú na električku či autobus, alebo čakajú v zápche na zelenú. Stojíme v Prahe na stanici metra a pozorujeme ľudí. Metro prichádza a všetci sa doò hrnú hlava-nehlava. Niekoˇko ľudí dobiehajúcich dolu eskalátormi roztiahne zatvárajúce sa dvere vozňa a rýchlo sa vtačí dnu. Prichádza ďalší vlak. Ľudia vybehnú von a ponáhľajú sa ku schodisku. Neustále kontrolujú svoje zápästia, rozprávajú sa so svojimi mobilnými telefónmi, počúvajú slúchadlá s hudbou… Ako sa približujú k východu z podzemnej stanice začína sa ďalší pretek – pretek o miesto v električke. Šport je nevyhnutnou súčasou života obyvateľa veľkomesta. Hoci krátky, ale intenzívny. Našastie krátko po podaní výkonu má každý možnosť na oddych. Aj keď čerstvosť vzduchu dopravného prostriedku neumožní dokonale načerpanie síl organizmu, postačí dostatoène na ïďalší beh… A takto je to denne. Študujeme v Prahe piaty a posledný rok a uvedomujeme si, že toto nie je naša cesta. Život v neustálom zhone, strese a napätí, ktoré ustáva snáď len cez víkend. A na čo je to všetko dobré? Žijeme, aby sme sa hnali za našimi snami – hmotnými statkami, ktoré si nemáme ani kedy užiť, alebo dovolenkou, na ktorú si po mesiaci ani nespomenieme. Pre takúto budúcnosť študujeme? Do tohto sveta chceme priviesť naše deti? Odpoveď na tieto otázky sa nám každým dňom vyjasňovala. Poslednou skúškou sme Prahe zamávali a vrátili sme sa naspäť na Slovensko. Som vïďačná za toto obdobie, mnohému ma naučilo a veľa mi ukázalo.
Ľudia bažia za tým, čo nepoznajú, za tým, čo nemajú. Preto treba aj všetko skúsiť. Ísť a hľadať svoje šťastie, svoju správnu cestu. Každá skúsenosť náš ženie vpred, pomáha nám nájsť svoje šťastie a naplniť svoje poslanie.
Je to už päť rokov, čo sme ukončili vysokoškolské štúdium a z nášho života sa stala jedna veľká zmena. Kedysi som si myslela, že s narastajúcim vekom sa môj život bude stále viac ustálovať do akýchsi zabehnutých koľají a mať stále monotónnejší a rigidnejší charakter, tak, ako to pozorujem u starších ľudí v okolí. Ale ja stále prichádzam na nové veci, dozvedám sa nové informácie, poznatky az nich si vyberám to, čo je môjmu srdcu blízke. Mojim príbuzným sa z toho točí hlava – to, čo platilo minule, dnes už nie – áno, je to tak, stále prijímam nové vylepšené spôsoby životosprávy, nasledujem nové smery a poriadne si to užívam. Baví ma objavovanie nových vecí, skúšanie nepoznaného a tým sa približujem k pre mňa dokonalejšiemu a šťastnejšiemu životu.
Praha nám ukázala cestu k prírode, k prirodzenosti. Zabývali sme sa v rodièovskom dvojdome na lazoch, samote, v prírode. Začali sme objavovať doposiaľ skryté kúzlo sveta a pomaly eliminovať z nášho života veci, ktoré nepotrebujeme, ktoré nám škodia a narúšajú prirodzenosť. Všetko sa to vyostrilo narodením našej dcérky. Zmenili sme svoje stravovacie návyky, náš prístup k výchove dieťaťa bol značne odlišný od toho, na aký sme doteraz boli zvyknutí. Súčasťou týchto zmien v našom živote bola aj eliminácia plastov z našej domácnosti. Prioritne sme sa zamerali na plasty, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou, s potravinami, s kozmetikou. Takže sa začali v našej domácnosti objavovať sklenené fľaše, drevené hračky, textil z prírodných materiálov, papierové vrecká… A tu prichádza príbeh zubnej kefky.
Zubná kefka je nevinný kus plastu, ktorý používame len krátko. Ale málokto si uvedomuje, ako intenzívne pôsobia chemikálie vylučujúce sa z plastov na náš organizmus. Ústna sliznica tieto chemikálie efektívne vstrebáva a distribuuje krvou do celého tela. Ja osobne, keď si čistím zadné stoličky, kefku obrusujem o zuby, takže je možné, že kúsky plastu aj prehltnem. Z tohto dôvodu je veľmi rozumné zvážiť akú kefku a pastu použiť na čistenie zubov.
Bolo jasné, že plastovou kefkou si zuby už viac umývať nebudeme, ale čím teda? Alternatíva plastovej zubnej kefky na slovenskom trhu nebola. A pretože sme boli obaja na materskej dovolenke, rozhodli sme sa, že takú kefku vyrobíme a ponúkneme aj iným ľuďom, ktorí by podobne premýšľali ako my. Pôvodná myšlienka bola kefka vyrobiť na Slovensku, zo slovenského dreva. Ale zistili sme, že kúpou výrobnej linky a dreveného materiálu, by cena jednej kefky dosiahla také rozmery, že by sme si s ňou umývali zuby len my?. Našťastie šikovní ľudia v Číne perfektne opracovávajú bambus a vedia z neho vyrobiť rôzne predmety. Tak sme ich požiadali o výrobu zubnej kefky a vznikla bambusová zubná kefka Curanatura. A pretože sme celí mať zúbky poriadne čisté a zdravé, veľa sme si o čistení a kefkách naštudovali, nahovorili si s ľuďmi z fachu a všetky poznatky do návrhu kefky zapracovali. Preto majú kefky Curanatura dorovna zastrihnuté štetinky, ktoré sú mäkké, aby nedráždili ďasná.
Teší náš, že kefky sú vyrobené z bambusu, pretože, bambus po ťažbe dreva neumiera az nich vyrastie nová rastlina. Hoci je bežná zubná kefka malý kus plastu, prispieva k znečisťovaniu životného prostredia. Bambusová zubná kefka je 100% biologicky rozložiteľná. Z toho vyplýva, že bambusové zubné kefky sú z niekoľkých dôvodov vhodnejšie na umývanie zubov ako tie plastové. My sme si takto našli naplnenie, ktorým môžeme prispieť k lepšiemu životnému štýlu ďalších ľudí.
Sme rodičia dvoch malých detí. Druhé dieťatko nás posunulo zase ďalej. Narodilo sa u nás doma a tým zážitkom sme si uvedomili, že nie všetko, čo väčšina ľudí berie ako samozrejmosť, je lepšie. Ľudstvo neustále prechádza zmenou, snaží sa vylepšovať životné podmienky a uľahčovať si život, ale často pri tom zabúda na prirodzenosť a podstatu existencie a dostáva sa tam, kde je to pre človeka až škodlivé, napriek zdanlivému zlepšeniu. Tento jav nachádzam v mnohých oblastiach života ľudí a bohužiaľ väčšina z nich nevidí podstatu a zmysel vecí, je zaslepená krásnym pozláteným obalom s dokonalým marketingom a povrchnými, ale systémovo korektnými referenciami väčšiny. Áno, mnoho ľudí robí všetko automaticky. Nezamýšľajú sa nad zmyslom činností a praktík, ktoré robili ich rodičia, ktoré robia susedia a všetci okolo. Niekedy mám pocit, že sa niečo robí len preto, že sa to jednoducho tak robí a už nikto ani nevie prečo…
Ale vrájame sa k podstate tohto článku – k plastom. V súčasnosti prerábame starší kamenný dom a pri prestavbe sme zistili, že bez plastov alebo iných chemikálií je realizácia prestavby v moderných podmienkach ťažká. Napriek tomu, že sa snažíme používať výhradne prírodné materiály, nie vždy je takýto produkt ľahko dostupný. Moderné podoby prírodných materiálov často obsahujú malé percento plastov, poprípade iných chemikálií, aby zotrvali proti škodcom. Zohnať neplastové vodovodné či kanalizačné potrubie je takmer nemožné alebo finančne extrémne náročné. Z poznania, ku ktorému sme dospeli počas prestavby domu môžem usúdiť, že návrat k prirodzenému je možný iba v prípade, že nastane taká zmena, ktorá by znamenala návrat ďaleko do minulosti mimo súčasnú spoločnosť. Ale je možné aj s cestou kompromisu. Človek má možnosť výberu, tak je užitočné to využiť, a tým si dopriať radostnejší život. Pretože sme sa rozhodli pre dom s obytným podkrovím, museli sme nejaké umelé výrobky do stavby domu zakomponovať. Tam, kde to ide, používame prírodné materiály.
Tiež som človek, ktorý rád využíva svoj čas produktívne, a tým nemám na mysli byť otrokom spoločenským alebo domácim, ale produktívne využíva čas pre svoje vlastné vnútorné naplnenie. Robí tie činnosti, ktoré mi robia radosť. A pretože neplánujem každý deň tráviť hodiny praním na potoku, využijeme výdobytky dnešnej doby a kúpime si spotrebiče, ktoré považujeme za užitočné. Zistila som, že je ideálne byť súčasťou tohto celku, ale takým spôsobom, ktorý je mi blízky a príjemný. Každý človek nájde svoje naplnenie v niečom inom a takto krásne sa ľudia môžu dopĺňať a prispievať k vyššiemu celkovému blahu spoločnosti. Ja stále hľadám svoje poslanie, svoju cestu a teší ma objavovanie toho nepoznaného, čo je predo mnou na mojej životnej ceste.
V úvode som jednoznačne odpovedala na otázku položenú v nadpise tohto článku, ale teraz ako som nad tým popremýšľala, zisťujem, že to pravda nie je – nie teraz. Tak ako neboli na trhu pred pár rokmi alternatívne zubné kefky, je momentálne mnoho produktov výhradne plastových. V prípade, že ich nechceme používať máme dve možnosti – nepoužíva ich vôbec, čo by ale mohlo viesť k ochudobneniu o určité potreby a výhody súčasného pokroku, alebo nahradiť daný produkt prírodným materiálom, čím dosiahneme vyššiu úroveň vlastného uspokojenia a zároveň prispejeme k zvýšeniu celkového spoločenského blaha novým ekologickým produktom. Máme ešte pred sebou veľa práce…
KONTAKT
Kontaktné údaje:
Email: curanatura@curanatura.sk
Telefón: 0915 335 016
Kontaktná osoba:
Curanatura s.r.o.
Podšulsko 189
Horný Tisovník
96275
IČO: 52235904
DIČ: 2120937599
IČ DPH: SK2120937599
Zapísaná v: Obchodnom registri
Okresného súdu Banská Bystrica, vložka číslo: 36034/S zo dňa 23. 02. 2019
Orgán Dozoru: Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie v Banskej Bystrici
pre Banskobystrický kraj, Dolná 46, 97401, Banská Bystrica